czapka niemowlęca

Jaka czapka dla niemowlaka?

Wybór czapeczki dla noworodka nie jest prostym zadaniem dla świeżo upieczonej mamy. Powinna być przede wszystkim wygodna i nie uciskać główki. Warto mieć na uwadze, że dzieci nie przepadają za czapkami i raczej nie lubią ich nosić.

Wybór czapki dla niemowlaka

czapka niemowlęca z txm.pl

Czapka dla niemowlaka musi być odpowiednio dobrana pod względem rozmiaru. Po stronie wewnętrznej nie mogą też wystawać żadne przeszycia, które mogą się odciskać na główce dziecka. Czapka niemowlęca nie powinna być też zbyt ciepła, ponieważ niemowlak może się w niej pocić. Gdy dziecko przebywa w domu to lepiej nie zakładać mu niczego na głowę. Nic się nie stanie, jeżeli temperatura w mieszkaniu nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza i nigdzie nie wieje. Kilka różnych czapek warto zakupić jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Najlepiej zrobić to w czasie ciąży, ponieważ później może nie być na to czasu. Warto również pamiętać, żeby kupować czapki jedynie w sprawdzonych i renomowanych sklepach, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Waga dziecka jest wstępnie oszacowywana u ginekologa podczas USG. Dzięki temu można mniej więcej określić, jaki rozmiar czapki będzie potrzebny dla noworodka.

Rozmiar czapeczki

Oczywiście pewien margines błędu w takich badaniach zawsze istnieje, dlatego trzeba go wziąć pod uwagę. W rzeczywistości dziecko może urodzić się trochę mniejsze lub większe, dlatego na wszelki wypadek lepiej mieć przygotowanych kilka rozmiarów czapek. Obwód głowy zazwyczaj oscyluje w granicach 36 – 39 cm. Nie można cały czas używać tej samej czapki w przypadku noworodków, ponieważ głowa rośnie bardzo szybko. Zbyt ciasne nakrycie głowy może nawet zaszkodzić, ponieważ dzieci mają jeszcze niezrośnięte ciemiączka. Czapkę należy zawsze dobierać zgodnie z pogodą i zabierać ze sobą na dwór. Z nakrycia głowy można jednak całkowicie zrezygnować w sezonie letnim, jeżeli jest ładna pogoda. Alternatywą może być także bawełniana i przewiewna czapeczka, która będzie chronić główkę przed słońcem. Przydatne są także opaski na uszy, które chronią przed wiatrem.